Reklama
 • Home
 • Aktualności
 • Adam Czeladzki – szybownik niezłomny, czyli… skrzydła zamiast nóg

Opublikowano

2016-07-13, 08:32

Adam Czeladzki – szybownik niezłomny, czyli… skrzydła zamiast nóg

NOWY TARG. Na nowotarskie lotnisko zawitał Adam Czeladzki z Warszawy. Z grona polskiej czołówki pilotów szybowcowych wyróżnia go to, że po ziemi porusza się z najwyższym trudem. Jego przypadek jest jednak dowodem i nadzieją dla innych, że nawet poważna ograniczoność ruchowa nie jest końcem latania, końcem marzeń i podniebnych wyczynów. 

Adam Czeladzki – szybownik niezłomny, czyli… skrzydła zamiast nóg

Ten znakomity pilot szybowcowy i samolotowy, członek narodowej reprezentacji Polski, jednocześnie mistrz kartingowych torów, motolotniarz, leśnik i przedsiębiorca, do 2009 r. żył pełnią życia. Aż uległ wypadkowi. Ogromnego hartu ducha trzeba było, by złamanie kręgosłupa i uszkodzenie rdzenia kręgowego nie przekreśliło jego życiowej pasji. 

Na cud zakrawa, że - rehabilitując się – rok po tym zdarzeniu, jako pierwszy w Polsce pilot z tak poważną niepełnosprawnością, wrócił do latania zawodniczego i to w lepszej formie sportowej niż przedtem. Posłużył mu do tego specjalnie dostosowany jednoosobowy szybowiec. Musiał też przełamać potężną traumę, startując znowu w miejscu, gdzie rozbił się podczas zawodów, czyli na lotnisku w Grudziądzu. 

Dwa lata po wypadku, nad terytorium RPA, dokonał niesamowitego wyczynu: przelotu po trójkącie o długości 1068 km. W 2014 r. został „Człowiekiem bez barier”. Jako zawodnik, nieprzerwanie startował w międzynarodowych zawodach. Ubiegłoroczne Mistrzostwa Europy przyniosły mu II miejsce.

Nie poprzestał jednak na doskonaleniu swojej techniki pilotażu. Teraz pomaga innym sparaliżowanym pilotom odzyskać chęć do życia i poczucie własnej wartości. Daje im możliwość powrotu do pasji latania. Bo sam wie, że takich wrażeń, jak w powietrzu, nie doświadcza się na ziemi. Organizuje dla nich specjalne kursy szybowcowe na dwumiejscowym szybowcu Duo Discus, przystosowanym dla niepełnosprawnych. Do jego zakupu przekonał fundację Avalon. Został pierwszym niepełnosprawnym instruktorem szybowcowym w Polsce. Kursantów ma już sześciu. Próbował pomagać i takim, którzy – jak powiada - tylko mrugają powiekami. Szukając pieniędzy dla „powypadkowych” pilotów czasem spotyka się ze zrozumieniem, a czasem słyszy: „ – Nie dość im, że raz się rozstrzaskali?...”. Sam tymczasem wie, że dać komuś takiemu szansę kontynuowania pasji, pokazać cel, zmotywować do wysiłku i rehabilitacji, to jakby przywrócić życie. 

Z równą determinacją, choć na razie bez większego skutku, walczy o możliwość startu niepełnosprawnych pilotów w zawodach największej rangi, czyli w Mistrzostwach Świata. 

Dla Aeroklubu Nowy Targ czuje sentyment tym większy, że kiedyś startował tu w szybowcowych zawodach. A za zaproszenie na spotkanie, podczas którego mógł opowiedzieć swoje dzieje, pokazać sposób szkolenia pilotów niepełnosprawnych i przedstawić działania fundacji niosących pomoc takim osobom - był szczerze wdzięczny. Dla niego obecność wszystkich zgromadzonych w Sali Rancha LOT była świadectwem wysokiego morale tutejszego lotniczego środowiska. Ale na pewno też – empatii i wielkiego uznania dla dokonań pilota, który pokonał tyle barier i któremu skrzydła szybowca dają poczucie wolności większe niż kiedyś sprawne nogi. 

/as

Cała rozmowa z Adamem Czeladzkim już niebawem do obejrzenia w cyklu "Ludzie i wyzwania" na łamach portalu nowytarg24.tv oraz kanale lokalnym Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Zapraszamy !

Zdjęcia

Artykuły powiązane

Komentarze (1)

 • Avalon Extreme

  Avalon Extreme

  13 lipiec 2016 o 15:24 | #

  Jeśli popieracie postawę Adama i chcecie zobaczyć jak miażdży konkurencję - polubcie na Facebooku profil Avalon EXTREME. To jedyny w Polsce projekt, który promuje sporty ekstremalne niepełnosprawnych m.in. rugby na wózkach, wakeboard i crossfit. A to dopiero początek!

  odpowiedź

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.

Najnowsze wideo

Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń

Reklama

Reklama

News portal

Informacje z Podhala

 • Dołącz do nas:

Kontakt

 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 18 266 99 00
 • tel. +48 500 044 960

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ